تبلیغات
حرفی از جنس زمان - جزئیاتی از صلح امام حسن(ع) با معاویه(لعن) و اسرار آن
پنجشنبه 22 اسفند 1387

جزئیاتی از صلح امام حسن(ع) با معاویه(لعن) و اسرار آن

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

آشفتگی روحیه ی سپاه امام حسن(ع) و خدعه و تطمیع معاویه (لعن)، امام را مجبور كرد كه با شرایطی صلح كند كه از جمله مفاد آن این است كه : امام، ولایت مسلمین را به معاویه واگذار نماید مشروط بر اینكه عمل به كتاب خدا و سنت پیغمبر كند و حق نداشته باشد پس از خود خلیفه معین كند، یا عهدی برای كسی بگیرد، بلكه كار مسلمین را به شورا واگذار نماید و مسلمین در هر كجا كه هستند بر جان و مال خود ایمن باشند، مخصوصاً دوستان و هواخواهان امیرالمؤمنین(ع)، معاویه به خداوند عهد و میثاق می دهد و با حسن بن علی(ع) پیمان می بندد كه به این شرط عمل كند و در صدد آزار حسن بن علی(ع) و برادرش حسین بن علی(ع) و تمام افراد خاندان پیغمبر نیاید، آشكار یا پنهان قصد بدی در باره ی آنها نكند، كسی را نترساند و تهدید نكند.
معاویه(لعن) با آنكه خود را موظف به اجرای مفاد صلحنامه می دانست، اما چون بر سریر سلطنت جای گرفت، به كلی مفاد صلح و پیمان را فراموش كرد و اختیار كشور پهناور اسلام را به دست جنایتكاران حزب اموی سپرد.
از اسرار صلح امام حسن(ع): امام حسن(ع) بر حسب وظیفه آسمانی و تربیت خانوادگی و ولایت مطلقه ای كه داشت، می باید برای حفظ دین قیام فرماید. او یك مرد سیاسی مانند معاویه(لعن) نبود كه همه چیز را فدای مصالح شخصی نماید. او چون پدرش به دنیا وقعی نمی نهاد و از مال دنیا با آنكه پسر پیغمبر بود چیزی نیندوخت و هر چه داشت در سفره گسترده و در طبق اخلاص و اكرام می نهاد وبالاتر آنكه هستی خود را حتی جان شیرین را فدای بقای دین می كرد، چنانچه او و برادرش و همه ی ائمه معصومین(ع) برای دین فداكاری كردند تا مسموم و مقتول شدند. اگر امام حسن(ع) می خواست به جنگ بپردازد، بدون شك خود و تمام اصحابش كشته می شدند و آن تعداد مسلمانی هم كه از جنگ های جمل و صفین و نهروان باقی مانده بود، آنها هم فدای تمایلات حزب اموی می شدند و به كلی نه تنها از امام حسن(ع) نامی نبود، از هدف مقدس او هم نامی نبود. می نوشتند برای ریاست قیام كرد و جنگ نمود تا مغلوب و كشته شد. ولی این فداكاری كه او به منظور حفظ قرآن و آئین اسلام نمود، یعنی از مقام و منصب دنیوی و مال و منال و ریاست صرف نظرنمود و صلح كرد تا عرض ناموس و جان و مال و خاندان شیعیان و دوستان او باقی بمانند و از لباس مظلومیتی كه او پوشید، اثبات حق خویش را بنماید.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر