تبلیغات
حرفی از جنس زمان - قلمروی دین در عرصه اقتصاد (2)
پنجشنبه 22 اسفند 1387

قلمروی دین در عرصه اقتصاد (2)

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

ج) حق گرایی: حق را مال هر كس كه باشد، نزدیك یا دور بپرداز و در این راه شكیبا باش و این شكیبایی را به حساب خدا بگذار و هر چند اجرای حق، مشكلاتی برای نزدیكانت فراهم آورد، تحمل سنگینی آن را به یاد قیامت بر خود هموار ساز.
د) امنیت اقتصادی: عامل مهم رونق و شكوفایی اقتصادی، شیوه درست برخورد دولت با تجّار و تولید كنندگان و كارگران و برنامه ریزی برای امنیت اقتصادی است. امیرمؤمنان(ع) برای ایجاد امنیت اقتصادی، موارد ذیل را توصیه می فرماید: «هرگز كسی را از نیازمندیش بازندارید و از خواسته های مشروعش محروم نسازید و برای گرفتن مالیات  از مردم، لباسهای تابستانی یا زمستانی و مركب سواری و برده ی كاری آنان را نفروشید و برای گرفتن درهمی، كسی را با تازیانه نزنید و دست اندازی به مال كسی (نماز گذار باشد یا غیر مسلمانی كه در پناه اسلام است) نكنید، جز اسب یا اسلحه ای كه برای تجاوز به مسلمان ها به كار گرفته می شود. با ترس از خدایی كه  یكتاست و همتایی ندارد حركت كن، در سر راه؛ هیچ مسلمانی را نترسان یا با زور از زمین او نگذر و افزونتر از حقوق الهی از او مگیر. هرگاه به آبادی رسیدی، در كنار آب فرود آی و وارد خانه ی كسی مشو، سپس با آرامش و وقار به سوی آنان حركت كن تا در میانشان قرار گیری، به آنها سلام كن و در تعارف و مهربانی كوتاهی نكن».
ه) ضرورت برنامه ریزی: مؤمن باید شبانه روز خود را به 3 بخش تقسیم كند: زمانی برای نیایش و عبادت پروردگار، مكانی برای تأمین هزینه ی زندگی و زمانی برای واداشتن نفس به لذت هایی كه حلال و زیباست. خردمند را نشاید جز آن كه در پی سه چیز حركت كند: كسب حلال برای تأمین زندگی، یا گام نهادن در راه آخرت و یا بدست آوردن لذت های حلال.
2) سیاست ها و اهداف سلبی اقتصادی در سنت علوی:
الف) گرفتن مالیات سنگین از مردم: امام علی(ع) در این باره می فرماید: اگر مردم شكایت كردند از سنگینی مالیات یا آفت زدگی یا خشك شدن آب چشمه ها یا كمی باران یا خراب شدن زمین در سیلاب ها یا خشكسالی، در گرفتن مالیات به میزانی تخفیف ده تا امورشان سامان گیرد و هرگز تخفیف دادن در خراج، تو را نگران نسازد.
ب) رانت خواری: همانا زمامداران را خواص و نزدیكانی است كه خودخواه و چپاولگرند و در معاملات انصاف ندارند، ریشه ی ستمكاریشان را با بریدن اسباب آن خشك گردان و زمین را به هیچ كدام از اطرافیان و خویشاوندانت واگذار نكن و به گونه ای به آنان رفتار كن كه قراردادی به سودشان منعقد نگردد كه به مردم زیان رسانند، مانند: آبیاری مزارع یا زراعت مشترك كه هزینه های آن را به دیگران تحمیل كنند، در آن صورت سودش برای آنان و عیب و ننگش در دنیا و آخرت برای توست.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر