تبلیغات
حرفی از جنس زمان - جایگاه انقلاب اسلامی ایران
شنبه 21 دی 1387

جایگاه انقلاب اسلامی ایران

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

در خصوص جایگاه انقلاب اسلامی ایران، صاحب نظران زیادی به اظهار نظر پرداختند كه هر یك از آنها در جای خود واجد عنوان خاصی می تواند باشد. یكی از سرسخت ترین دشمنان انقلاب اسلامی در كتابی كه پیرامون سقوط شاه نوشته است، در خصوص انقلاب اسلامی چنین می نویسند كه : در انقلاب ایران حادثه ای بود كه از نظر وسعت با انقلاب فرانسه یا روسیه مقایسه شده است. این انقلاب یك تغییر رژیم عادی در یك كشور جهان سوم نبود، كه فلان ژنرال با یك كودتای نظامی پادشاهی را سرنگون كند و خود جانشین او شود. انقلاب ایران واژگونی كامل یك استبداد بود. استبدادی كه ظاهراً مقتدر و متمركز به مبنای نیروی نظامی یكپارچه و وفادار پی ریزی شده بود و به وسیله آن استقرار یافته بود.
 در مقام مقایسه ی انقلاب اسلامی ایران با بزرگترین انقلاب های دگرگون ساز جهانی است، لیكن از خصومت و تنگ نظری خالی نیست، زیرا انقلاب های بزرگ جهان؛ همواره با نوعی گسل از تاریخ و فرهنگ خودی و گرایش به بیگانه همراه بوده است، در حالی كه انقلاب اسلامی دقیقاً برعكس، یعنی مصداق كامل رهایی از فرهنگ تحمیلی بیگانه به سوی اسارت خود و تاریخ و فرهنگ خویش است. آنچه در ایران رخ نموده یك افتخار بزرگ و دستیابی به یك میراث ارزشمند است. پروفسور الگار محقق مسلمان آمریكایی در نخستین سال های پیروزی انقلاب اسلامی طی سخنرانی هایی در لندن سخنانی ایراد نمود. او می گوید: یكی از عوامل مهمی كه انقلاب اسلامی ایران را از تمامی انقلاب های دگرگون ساز دیگر قرن حاضر متمایز می سازد همین ریشه های عمیق است كه این انقلاب در گذشته ی تاریخ دارد. در حالیكه انقلاب های روسیه، چین و نظایر آن دست كم نظراً درصدد نفی اساس همه ی گذشته ی خود بوده و انقلاب اسلامی ایران به عكس همه ی این ها تداوم و تعالی بخش مهمی از میراث انقلاب اسلامی ایران است.

اربعین حسینی (علیه السلام)
حسین(ع) در نزد شیعیان و آگاهان از اهداف و آرمانهای او، تنها اسمی برای یك شخص نیست، بلكه این نام (حسین«ع») نماد هدایت است و رمز قهرمانی و انسانیت و آرمان و سرلوحه دین و شریعت است و سرفصل فداكاری در راه حق و جانبازی در راه عدالت است. چنانچه نام یزید(لعن) نماد فساد و تباهی است، بنابراین زنده نگه داشتن حماسه حسینی(ع) و جهاد او و آرمان او به معنای زنده نگه داشتن حق و آزادی است و تجدید خاطره ی جانبازی های حسین(ع) و خاندان او و یارانش در این اهداف مقدس است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر