تبلیغات
حرفی از جنس زمان - آیا تا به حال به روح فکر کرده اید ؟
شنبه 21 دی 1387

آیا تا به حال به روح فکر کرده اید ؟

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    


همان چیزی كه همه ی انسان ها تا قبل از مردن دارند و بعد از مردن از جسم انسان ها جدا شده به عالمی دیگر منتقل می شود. عده ای هستند كه با شنیدن اسم آن لرزه بر اندام آن ها می افتد و به قول معروف قالب تهی می كنند. به راستی كه روح چیست؟ بعد از مرگ به كجا می رود و سرانجام آن چه خواهد شد؟ آیا روح ها قادرند به دنیای مادی انسان ها پای بگذارند؟ آیا ما آدمیان توانایی دیدن روحِ درگذشتگان را داریم و هزاران هزار سؤال دیگر در مورد روح كه بعضی از آنها را هنوز ذهن ناتوانِ بشر نتوانسته است حل و فصل كند. به راستی كه حتی شكاك ترین و بدبین ترین افراد هم نمی توانند انكار كنند كه واقعیت و وجود منحصر به پدیده هایی هست كه حواس پنج گانه ما درك می كند نیست و در وراء حواس ما پدیده ای است كه به تمثیت امور بدن و گردش چرخ زندگی  می پردازد و زندگی می بخشد.
بله این پایه ی حیات و مایه جنبش و انرژی از قدیم روح نامیده می شود و اگر نامی دیگر هم بر آن بنهند باز هم روح است و تجلی آن كه از آغاز زندگی بشر توجه آدمیان را به خود مشغول داشته است. مطالبی را كه با هم می خوانیم شاید بتوانند به برخی سؤالات ما درباره روح جواب قابل قبولی بدهند.
عقاید ملل جهان از قدیم تا كنون در مورد روح:
مسأله روح از قدیمی ترین زمان ها و شاید از پیدایش انسان توجه آدمی را به خود مشغول داشته است. با مطالعاتی كه در آثار اقوام مختلف به عمل آمده از روی تصاویری كه در غارها به جای گذاشته اند و از طرز تدفین اموات آن ها چنین بر می آید كه اقوام مختلف ولو آنكه وحشی بوده اند به چیزی پس از مرگ عقیده داشته اند و كم و بیش برای انسانی كه مرده روح یا چیزی شبیه به آن قائل اند .
به هر نسبت كه انسان پیشرفت كرده این عقیده راسخ تر شده و روح و معاد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته، مردم عهد باستان برای این پدیده كه با نبودش، انسان به مرده تبدیل می شود تعبیراتی آورده بودند، مثلاً در قاره اروپا زبان سانسكریت قدیمیترین زبان است و در این زبان برای روح، هوا یا باد یك كلمه وجود دارد كه كلمه آسمان برای هر سه مورد استفاده می شده است و این مسأله نشان می دهد كه اقوام قدیمی روح را چیزی عین باد یا هوا می دانستند، خلاصه این كه انسان های اولیه با توسل به تجربه و اندیشه دریافتند كه جسم انسلان یك عنصر مادی است ولی زندگی یك عنصر غیرمادی و چیزی است سبك و هوایی، مثل باد و شاید به این مناسبت است كه حافظ می گوید: جهان در آب نهاده است و زندگی بر باد .
اسلام و روح:
دراسلام راجع به روح بحث های بسیاری شده است. قرآن كریم بارها كلمه ی روح را به میان كشیده. همچنان كه از نفس، سخن گفته و اشارات بسیار به عالم غیب و آخرت و جن و مانند این ها دارد.صریح ترین جمله درباره روح، آیه ای است كه ترجمه ی متن آن این است: ( از تو ای پیامبر، درباره ی روح سؤال می كنند؛ بگو: روح از امور خداوندی است و به فرمان خداست.) «سوره اَسری/آیه 85»
از ظاهر آیه چنین استنباط می شود كه روح امری است كه هیچ كس نمی تواند از حقیقت و نوع و چگونگی آن آگاه شود و تنها خداست كه از آن اطلاع دارد و آن را می شناسد. ولی گفته اند چنین استنباطی درست هم نیست چون خداوند صراحتاً در آیه نگفته است كه انسان حق ندارد و نباید درباره روح به تحقیق بپردازد و كوشش كند آنرا بشناسد. در قرآن مجید همچنین از نفس كه خود در معرفه الروح بحث مفصلی دارد، سخن ها گفته شده است. مثلاً در آیه ای خطاب به این نفس چنین آمده:( ای نفس مطمئن قدسی، با خشنودی و رضایت خاطر به سوی پروردگارت بازگرد.) از این آیه برمی آید كه هر نفسی به سوی خدا بازگشت دارد و بارها خوانده و شنیده ایم كه ما از خداییم و به سوی او باز    می گردیم.«سوره بقره/آیه156»
پیامبر اسلام(ص) نیز بارها سخن از عالم روحانی و خارج از      محدوده ی چشم و گوش و حواس انسان به میان آورده و بطور مثال فرموده است: مرا با خداوند حالاتی است كه هیچ فرشته ی مقرب و پیامبری تحمل آن را ندارد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر