تبلیغات
حرفی از جنس زمان - عواطف حضرت علی (علیه السلام)
پنجشنبه 21 آذر 1387

عواطف حضرت علی (علیه السلام)

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

بقای هر اجتماعی به محبت و جاذبه افرادوابسته است، محبت و عاطفه در قلب پاك و نفس سلیم پرورش یابد و كسی كه واجد چنین صفات عالیه باشد در فكر دیگران بوده و حتی آسایش آنها را به راحتی خود ترجیح می دهد. علی(علیه السلام) مظهر محبت و عاطفه بود. او رنج می كشید و كار می كرد، سرانجام مزد كار خود را صرف بیچارگان و درماندگان می كرد.
علی(علیه السلام) برای نیازمندان و ستمكشان پناهگاه بزرگی بود. او پدر یتیمان و فریادرس بیوه زنان و دستیگردرماندگان و یاور ضعیفان بود، درزمان خلافت خود شبها از خانه بیرون می آمد و در تاریكی شب خرما و نان برای مساكین و بیوه زنان می برد و بصورت مرد ناشناس از در خانه آنها آذوقه و پول می داد، بدون اینكه كسی بشناسد كه این مرد خیّر و نوع پرور كیست؟
علی(علیه السلام) هركجا یتیمی می دید مانند پدری مهربان دست نوازش بر سر او می كشید و برایش خوراك و پوشاك می داد.
علی(علیه السلام) در حسن سلوك و رفتار با مردم چنان فروتن و مهربان بود كه حدی برآن نمی توان تصور كرد. او كریم و نجیب و اصیل و باعاطفه بود و بزرگواریش زبانزد خاص و عام بود و دشمنانش نیز او را به دارا بودن چنین خصال كریمه می ستودند.معاویه(لعنه الله علیه)كه از دشمنان سرسخت او بود می گفت اگر من شكست بخورم و علی(علیه السلام) بر من دست یابد باكی ندارم زیرا كافی است كه من از او تقاضای عفو كنم و او مرد بزرگوار و كریمی است، مرا مورد عفو خویش قرار می دهد.علی(علیه السلام) همیشه به سپاهیان خود می فرمودكه دنبال دشمن فراری نروید و مجروحین را مداوا نموده و با اسیران مدارا كنید. در جنگ جمل كه پیروزی یافت، عایشه را محترمانه به مدینه فرستاد و عبدالله بن زبیر و مروان بن حكم را كه در برپا كردن آن فتنه سهم قابل ملاحظه ای داشتند، آزاد كرد.علی(علیه السلام) همه را از عطوفت و محبت خود بهره مند می كرد و به عفو و ترحم توصیه
می فرمود و حتی درباره قاتل خود فرمود: با او مدارا كنید و گرسنه و تشنه اش نگذارید.باری چنین احساسات عالیه و عواطف بی نظیر فقط در قلب پاك آن حضرت می تواندجای گیر شود و چنان كه به اختصار اشاره شد كه علی(علیه السلام) در تمام ملكات نفسانی و سجایای اخلاق منحصر به فرد بوده است، ازاین رو ابن ابی الحدید گوید:سبحان الله! یك فرد و این همه فضایل؟! توضیح و بیان شخصیت علی(علیه السلام) بر هیچ كس مقدور نیست.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر