تبلیغات
حرفی از جنس زمان - توسعه اقتصادی چیست ؟
پنجشنبه 9 آبان 1387

توسعه اقتصادی چیست ؟

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

بحث « توسعه ی اقتصادی » از قرن هفدهم و هجدهم میلادی در کشورهای اروپایی مطرح شد.روند صنعتی شدن و رشد فناوری در این کشورها با تصاحب بازار کشورهای ضعیفِ مستعمراتی همراه بود؛ در زمانی کوتاه، شکاف بین دو قطب پیشرفته و عقب مانده مطرح شد و دو گروه از کشورها در جهان شکل گرفتند: کشورهای « پیشرفته یا توسعه یافته » و کشورهای « عقب مانده یا توسعه نیافته ».
مفهوم « رشد اقتصادی » با « توسعه اقتصادی » متفاوت است. « رشد اقتصادی » مفهومی کمی است، در حالیکه « توسعه اقتصادی » مفهومی کیفی دارد.
منظور از « رشد اقتصادی » افزایش تولید ( کشور ) در سالی مشخص، در مقایسه با مقدارآن در سال پایه است.« توسعه ی اقتصادی » به نوعی از رشد گفته می شود که با افزایش ظرفیت های تولیدی، اعم از ظرفیت های فیزیکی ، انسانی و اجتماعی همراه باشد.
در توسعه ی اقتصادی، رشد کمی تولید حاصل می شود؛ اما در کنار آن، نهادهای اجتماعی تحول می یابند و نگرش ها تغییر می کنند و توان بهره برداری از منابع موجود به طور مستمر بالا می رود و نوآوری های جدید، پدید می آید. همچنین، ترکیب تولید و سهم نسبی نهاده ها نیز در فرآیند تولید تغییر می کند. توسعه در جامعه امری فراگیر است و تنها در بخشی از آن رخ نمی دهد. توسعه، سقف مشخصی ندارد و پدیده ای کیفی است که هیچ محدودیتی ندارد.
توسعه ی اقتصادی دو هدف اصلی دارد: 1) افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه و ریشه کن کردن فقر، 2) ایجاد اشتغال.
این اهداف باید در راستای عدالت اجتماعی تحقق یابد. نگاه به توسعه ی اقتصادی در کشورهای پیشرفته و کشورهای توسعه نیافته متفاوت است؛ در کشورهای توسعه یافته، هدف اصلی افزایش رفاه و امکانات مردم است، اما درکشورهای توسعه نیافته، بیشتر ریشه کنی فقر و افزایش عدالت اجتماعی در نظر است.در پایان شایان ذکر است که « درآمد سرانه »، « برابری قدرت خرید »،  « درآمد پایدار »، « شاخص های ترکیبی توسعه » و « توسعه ی انسانی » از شاخص های توسعه ی اقتصادی یا سطح توسعه یافتگی به شمار می رود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر