تبلیغات
حرفی از جنس زمان - درسهایی از قرآن
دوشنبه 20 آبان 1387

درسهایی از قرآن

   نوشته شده توسط: حسین پورمحرر    

قرآن می فرماید : ( واتقوالله و یعلمكم الله) از خداوند پروا كنید تا خداوند ، حقیقت را به شما بیاموزد.تقوی به معنای دوری از انواع بدی ها و زشتی هاست. آری ، افراد آلوده از درك بسیاری حقایق محرومند. كسی كه تعصب قوم، حزبی،
 نژادی و ... دارد، حق را آنگونه كه هست نمی فهمد، مثل كسی كه عینك سرخ گذاشته و همه چیز را سرخ می بیند و شلغم را لبو می پندارد و اگر عینك سبز بگذارد، كاه را علف می بیند. اگر آیینه ای را صیقل دهیم، عكس را درست نشان می دهد . آیینه دل نیز باید صیقلی باشد تا معارف را درك كند. دل های كینه دار مثل ظرف های آلوده است كه اگر آب تمیز هم در آن ریخته شود، آلوده می شود. گناه غباری است كه نمی گذارد انسان واقع بین باشد.

آیا هر مسلمانی، مؤمن است یا آنكه میان اسلام و ایمان تفاوت است؟
در قرآن یكجا می خوانیم كه مردم وارد دین می شوند: ( یدخلون فی دین الله افواجا) و در جای دیگر به كسانی كه شعار دینداری می دادند گفته می شود: هنوز ایمان وارد دلهای شما نشده است: ( و لما یدخل الایمان فی قلوبكم) یعنی دین باید وارد قلب مردم شود.  آری، دینداری مراحلی دارد:
 مرحله گرم شدن ، مرحله داغ شدن و مرحله پخته شدن، هر گرم و داغی سرد می شود ولی هیچ پخته ای خام نمی شود. ورود مردم در دین آسان است ؛ هر كس بگوید : ( اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله ) مسلمان است.
این مرحله گرم شدن است. اما بالاتر از گرم شدن داغ شدن است. اصحاب پیامبر با احساس و هیجان داغی به جبهه ها می رفتند و حاضر بودند در كنار پیامبر جان فشانی كنند . ولی قرآن به آنها می گوید اگر دین دارید، خمس غنائم جنگی را بدهید ( واعلمو انما غنمتم من شئ فان الله خمسه ولرسول ... ان كنتم امنتم بالله)آری كسانی كه شهادتین می گویند و حتی در جبهه ها در كنار پیامبر می جنگند، ممكن است در مسائل مالی آسیب پذیر باشند كه قرآن می فرماید: ( در كنار شهادتین و جبهه و نماز، حق خدا و رسول و فقرا را نیز  بپردازید. در این مرحله است كه ایمان وارد قلب می شود. قرآن فقط به گروه خاصی می فرماید : ( اولئك هم المؤمنون حقا ) مؤمنون واقعی گروه خاصی هستند؛ ولی نسبت به گروهی كه منافقانه اظهار ایمان دارند ، می فرماید : ( اینها مؤمن واقعی نیستند : ( ومن الناس من یقول آمنا بالله و بالیوم الاخر و ماهم بمؤمنین ) 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر